Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11468296



*

nr 1146 8296


Eigil Schwab

(1882-1952), Sverige


Gouache, 31x25


Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 november 2017
kl 18:40:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 16:47:03 1      100 kr
27/11 18:23:48 2      200 kr
27/11 18:33:45 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Eigil Schwab

Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .

Läs mer om Eigil Schwab
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 8106 Gouache
    Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8084 Gouache
    Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:04




Ladda ner broschyr